logo

let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Güpür Lez Brode

  • 22 Mayıs 2023

Güpür Lez

Güpür Lez

Malta dantelinin şekillerinden biri güpür lez dantelidir. Bu dantel türü bir ağ ile değil köprüler ya da çubuklar ile bağlanan bir çeşittir. Bağlama türleri motiflerle ya da dallarla işaretlenmektedir. Bu tür aynı zamanda Venedik danteli olarak da bilinmektedir. Birbirlerine yakın bir şekilde yerleştirilmiş olan dallar genel anlamda üç boyutlu bir şekilde örülür. Kalın bir iplikle yapılır.

Güpür Lez Tarihi

Güpür lezin diğer geleneksel şekilleri Yak danteli ve Cluny dantelidir. Bu model 19. Yüzyıl Malta’sında geliştirilmiştir. Zamanla Ceneviz dantelinden de etkilenmiş bir şekilde ilerlemektedir. 19. Yüzyıl sonlarına doğru da İngiltere’de bulunan bir işletmede Malta danteli etkisi altında geliştirilmiştir. Sonuç olarak bugüne kadar güpür lez dantel olarak gelmiştir. Bakıldığı zaman güpür dantel terimi oldukça geniş bir dantel alanını kapsamaktadır. Zamanla çok daha kolay türleri de ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kullanışlılığını da büyük oranda yitiren bir türdür.

Güpür Dantel Kumaş

Kişiye özel olarak yapılan bir süsleme ile güpür dantel kumaş oldukça farklı bir şekilde sonuçlanır. Örgüler ya da çubukla aracılığıyla birbirine bağlanır. Tamamen dışbükey modeller kullanılır. Ancak isteğe göre değişiklik de gösterebilir. Güpür lez kumaşlar dantel elemanları ile oluşturulan oldukça narin bir türdür. Yapısı aksesuar, bluz, abiye ya da kokteyl tarzı kıyafetler için oldukça uygundur. Bu nedenle daha çok özel günler için tercih edilir. Oldukça zarif seçenekler olduğu da söylenebilir. Moda anlamında güpür aslında kadınların dokulu olan kıyafetlerine özgü bir zarafet katan oldukça muhteşem bir kumaş olarak da algılanır.

Güpür Lez Üretim

Pek çok kişi tarafından sevilere kullanılan güpür lez modeller hem modern hem de geleneksek yöntemler ile üretilmektedir. Güpür lez üretimi şu şekildedir;

  • İlk olarak dışarı çekme yöntemi ile kumaşa bir desen uygulanmaktadır. Ekstra lifler de kullanılarak kumaş üzerinde tam bir çekilme sağlanır. Kumaş üzerinde ufalanma olmasın diye genel anlamda dayanıklı kumaşlar kullanılır. Aynı zamanda desene ek ipler de eklenebilir.
  • İlk adım tamamlandıktan sonra aşındırma aşamasına gelir. Nakış işlendikten sonra özel bir solüsyon aracılığıyla çözülebilen bir çözünür kumaş tercih edilir.
  • Son olarak iplik makinelerine geçiş yapılır. Burada kişilerin istediği bir model belirlenir. Bu üretim yöntemi içerisinde hem sentetik hem de doğal kumaşlar kullanılabilir.

Güpür Lez Özellikleri Nelerdir?

Şu ana kadar kullanıcılara sunulmuş olan en güzel ve zariflerden biri güpür lez dantellerdir. Bu nedenle özel günlerden çok daha farklı aksesuarlara kadar kullanılır. Yani güpür lez danteller sadece kıyafetler için değil aynı zamanda çok çeşitli yerlerde de tercih edilir. Özellikle masa örtüsü, sehpa dantelleri gibi dekoratif alanlarda da genel olarak kullanılır. Çünkü güpür lez dantellerinin dokumaları oldukça ince işlenmiş ve zariftir. Öğeleri genel anlamda örgü ya da çubuklar ile birbirine bağlanır.

Birbirine bağlama esnasında detaylı bir planlamanın da yapılması gerekir. Bu da aslında büyük bir el emeğini beraberinde getirir. Çünkü müşterinin isteğine göre karmaşık bir şekle de sahip olabilir. Kumaş oldukça zarif kalmalı fakat dayanıklılığından hiçbir şey kaybetmemelidir. Aksi takdirde bir iki kullanımda direkt olarak aşınabilir. Tasarım ve dayanıklılık arasında uzlaşan bu dantel türünde sıkmalara ya da yırtılmalara karşı tam olarak direnç gösterdiği söylenemez. Bu nedenle kullanım sırasında diğer malzemelere göre daha nazik davranmak önemlidir. Güpür lez dantel türünde zemin kumaşında genel olarak krep, basma, şifon ya da saten gibi özel kumaşlar tercih edilir.